Hako2024
Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
GARDA sp. z o.o. sp. k.

GARDA sp. z o.o. sp. k.

UNIA Spółka z o.o

UNIA Spółka z o.o

Poleć nas innym

Wakacje to czas remontów w szkołach. Jak przeprowadzić renowację posadzek?
(2019-07-25)

 

Ecolab_szkola1.jpg

Dwumiesięczna przerwa wakacyjna to dla jednych czas odpoczynku, a dla innych wytężonej pracy. Gdy szkoły są puste, zarządcy przeprowadzają remonty budynków. Ich obowiązkiem jest zapewnienie czystych i bezpiecznych posadzek w salach lekcyjnych, gimnastycznych, na korytarzach i w toaletach. Jak przeprowadzić skuteczną renowację podłóg i zdążyć przed rokiem szkolnym?

Czystość i higiena w oświacie mają znaczenie szczególne. Otoczenie, w jakim kształcą się dzieci wpływa na ich zdrowie i nie tylko. To ze szkoły młodzież wynosi poczucie czystości i nawyki związane z higieną, które później przenosi do dorosłego życia. Szkoły mają też ustawowy obowiązek wdrażania planów higieny. Pomagają w tym ujednolicone procedury oraz modułowe i prosto skonstruowane systemy czyszczące, podlegające adaptacji do specyficznych wymogów danego budynku. Szkoły mogą też liczyć na wsparcie firm dostarczających profesjonalne środki czystości, takich jak np. Ecolab. Pomogą one opracować plan higieny, przeszkolą pracowników i wyposażą ich w materiały pomocnicze, karty procedur oraz oznakowane kolorami i certyfikowane produkty, minimalizujące ryzyko infekcji.

- Codzienne dbanie o czystość w szkołach jest zajęciem bardzo czasochłonnym. Warto korzystać więc z dostępnych na rynku rozwiązań ułatwiających ten proces, takich jak wózki Mobilette Vario Flexx, które w połączeniu ze specjalnie zaprojektowanymi mopami, pozwalają obniżyć zużycie wody nawet o połowę w porównaniu do systemów dwuwiaderkowych – mówi Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska.

Jednak mimo najlepszych chęci i czuwania nad przestrzeganiem procedur, nie wszystkie czynności niezbędne do zapewnienia odpowiedniej czystości i bezpieczeństwa w szkole da się wykonać w roku szkolnym. Na renowację lub gruntowne czyszczenie podłóg potrzeba zdecydowanie więcej czasu niż trwa przerwa lekcyjna. Najlepszym momentem na wykonanie tych prac są więc wakacje.

5 czynników procesu czyszczenia

Na proces czyszczenia podłóg składa się 5 czynników: czas, temperatura, procesy chemiczne, procesy mechaniczne, procedury. Czas pozwala, aby działanie temperatury, procesów mechanicznych i chemicznych doprowadziło do zadowalających i powtarzalnych wyników. Temperatura z kolei przyspiesza procesy chemiczne i pomaga środkom czystości zemulgować i usunąć brud. Różne rodzaje zabrudzeń wymagają innej temperatury. W codziennej pielęgnacji stosuje się wodę zimną. Ciepła woda zalecana jest m.in. do mycia pianowego, ponieważ lepiej wspomaga proces usuwania brudu. Procesy chemiczne to nic innego jak czyszczenie, w którym kluczową rolę odgrywa dobór odpowiednich środków.

- Aby na podłogach nie nawarstwiał się brud, powinno się używać profesjonalnych środków czystości, które są znacznie silniejsze niż te ogólnodostępne. W przypadku gruntownego czyszczenia podłóg stosujemy środki powierzchniowo czynne, które pozwalają na odklejenie brudu od podłoża, jego zemulgowanie i rozproszenie, takie jak MAXX Bendurol2, który przeznaczony jest do czyszczenia wszystkich nadających się do pokrywania powłokami podłóg z wyjątkiem podłóg drewnianych, laminowanych i tekstylnych- mówi Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska.

Do procesów mechanicznych zalicza się zarówno przecieranie na mokro, ścieranie, jak i osuszanie i zabezpieczanie podłóg. Końcowy wynik czyszczenia zależy natomiast od zastosowania odpowiednich procedur. Począwszy od przygotowania otoczenia, poprzez dobór produktu, stężenia roztworu chemicznego, na zastosowaniu właściwych metod czyszczenia kończąc.

Metody czyszczenia podłóg w szkołach

Czyszczenie podłóg elastycznych, a takie najczęściej występują w szkołach, zawsze powinno się rozpocząć od usunięcia nieprzylgniętego brudu i dokładnego odkurzenia powierzchni. Często podłogi z PCV i linoleum pokryte są przez producentów polimerową warstwą ochronną. Płytkie rysy i ślady chodzenia można usunąć przy pomocy preparatów do codziennej pielęgnacji lub miejscowej renowacji (np. Maxx Indur2). Mocno zniszczone powierzchnie wymagają jednak podjęcia bardziej czasochłonnych działań.

- Uszkodzoną powłokę ochroną trzeba ściągnąć za pomocą środków chemicznych przeznaczonych do tzw. strippingu. Doskonale nadaje się do tego np. MAXX Bendurol2. Należy przy tym pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu listew i drzwi taśmą malarską, zapewnieniu odpowiedniej wentylacji i rozpoznaniu typu podłogi, bo np. w przypadku powierzchni z gumy konieczne jest też usunięcie środka antyadhezyjnego – wyjaśnia Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska. – Pamiętajmy również, aby do czyszczeniu podłóg z linoleum nie używać  środków o pH wyższym niż 10,5, ponieważ mogą trwale odbarwić posadzkę – dodaje Aneta Krupa.

Czyszczenie gruntowne i polerowanie
Stripping czyli gruntowne czyszczenie podłóg  rozpoczynamy od przygotowania roztworu z wodą w proporcjach 1:3. Następnie należy rozprowadzić roztwór mopem na podłodze, pokrywając kolejne obszary. Gdy cała posadzka zostanie dokładnie pokryta środkiem czyszczącym, można przystąpić do szorowania jej ręcznym lub mechanicznym urządzeniem tarczowym, nie dopuszczając, aby roztwór wysechł. Po upływie około kilkunastu minut środek trzeba usunąć, a podłogę dokładnie spłukać czystą zimną wodą. Następnie warto sprawdzić czy na posadzce nie pozostały stare warstwy polimerów.Gdy podłoga dobrze wyschnie, można przystąpić do ponownego pokrycia jej powłoką ochronną i polerowania.Stosuje się do tego środki polimerowe, tak jak np. MAXX Isi2. Tworzą one gładką powłokę ochronną, zabezpieczającą przed zarysowaniami i wnikaniem brudu. Najpierw nakładamy pierwszą warstwę, uważając, aby nie nadepnąć na nią przed upływem 20 – 30 minut. Preparat nakłada się za pomocą mopa, fragment po fragmencie, zaczynając od rogów pomieszczenia. Po około 30 minutach, gdy pierwsza warstwa dobrze wyschnie, można przystąpić do nakładania kolejnych. Łącznie podłogę powinniśmy pokryć powłoką ochronną 3 razy. Za każdym razem musimy odczekać min. 20 – 30 minut, zanim położymy kolejną warstwę. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na niewyschniętą posadzkę, gdyż zostawimy na niej trwały ślad. Na koniec świeżo położoną i suchą warstwę polimerową dobrze jest utwardzić przy pomocy urządzenia do polerowania podłóg. Ciężkie meble na zabezpieczoną w ten sposób podłogę najlepiej jest wnieść następnego dnia, aby nie zarysowały posadzki. Zabezpieczona w ten sposób posadzka powinna wytrzymać 1,5 roku.

-Warto postawić na innowacyjne produkty i procedury pozwalające ograniczyć zużycie środków chemicznych, wody i energii. Do codziennej pielęgnacji zalecamy stosowanie produktów zawierających rozpuszczalne w wodzie polimery np.: Maxx Indur2, dzięki czemu posadzka jest odpowiednio konserwowana- mówi Aneta Krupa, Marketing Manager Ecolab Polska.

Ecolab_szkola.jpg


Ecolab
Jako zaufany partner w ponad dwóch milionach lokalizacji klientów, Ecolab (ECL) jest światowym liderem w zakresie technologii i usług wodnych, higienicznych i energetycznych, które chronią ludzi i ważne zasoby. Z roczną sprzedażą w wysokości 14 miliardów USD i 48 000 współpracowników, Ecolab dostarcza kompleksowe rozwiązania, informacje oparte na danych i usługi na miejscu w celu promowania bezpieczeństwa żywności, utrzymania czystych środowisk, optymalizacji zużycia wody i energii oraz poprawy efektywności operacyjnej dla klientów w branży spożywczej, hotelarskiej, opieki zdrowotnej, energetycznej i rynków przemysłowych w ponad 170 krajach na całym świecie. Więcej wiadomości i informacji dotyczących Ecolab można znaleźć na stronie www.ecolab.com.pl

Znajdziesz nas na Twitterze @ecolab, Facebooku facebook.com/ecolab, LinkedIn w Ecolab oraz Instagramie w Ecolab Inc.